Answer:
Explanation:
Since Hertz charges $42 per day and an additional $32 in service charges.
Another rental company Enterprise charges $46 per day and additional of $24 in service charges.
A). Let the duration of car rental = x days
Hertz will charge = 42x + 32
Enterprise will charge = 46x + 24
B). For x = 6 days
Amount charged by Hertz = 42(6) + 32
= $284
Amount charged by Enterprise = 46(6) + 24
= $300
Therefore, Enterprise will charge more.
C). For x = 4 days
Amount charged by Hertz = 42(4) + 32
= $200
Amount charged by Enterprise = 46(4) + 24
= $208
Savings from renting a car from Hertz = $208 - $200
= $8