191k views
0 votes
HELP I NEED IN ONLY TEN MUINETS Checking Your Understanding

Quick
Check
Drag each rate into the box labeled Unit Rate or Not Unit Rate.
60 miles per hour
Unit Rate
Not a Unit Rate
168 hours in 7 days
34 miles for each gallon
$15 for 2 DVDs
$8 for every hour
22 words per minute

User Ateszki
by
5.5k points

2 Answers

3 votes

Answer:

The first thing to do is to find out which answer choices are similar and then it will be easier to find an answer.

Explanation:

User Fengd
by
5.7k points
4 votes

Answer:

Unit rate are

22 words per minute

34 miles for each gallon

60 miles per hour

$8 for every hour

Not a unit rate

168 hours in 7 days

$15 for 2 DVDS

User Pankaj Parashar
by
5.4k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.