176k views
5 votes
Thomas is trying to find the unit price for a dozen cupcakes. The cupcakes are on sale for $27.00 per dozen. What is the unit price per cupcake?

User Rdougan
by
8.6k points

1 Answer

2 votes

Answer:

This is really simple, look:

Explanation:

If you want to find the unit prize for a dozen cupcakes, and the dozen is 27.00 dollars, you only have to do this:

27 divided into 12

because the unit prize is just basically the price of 1 cupcake

the answer would be 2.25 each

User Ady Ngom
by
8.1k points