203k views
1 vote
If sugarless gum sells at 2 pieces for $.25, then what would 10 pieces cost?

User Lukas Thum
by
4.0k points

2 Answers

3 votes

Answer:

Does this help

Explanation:

10 pieces would cost $30

Mabey I am wrong

User Sheli
by
4.7k points
4 votes
Answer- 1.25
Explanation- Multiply .25 by 10= 2.5
Divide 2.5 by 2 to get 1.25
Hope that’s helps:)
User Youness
by
4.8k points