Answer:
Pencil: $0.60 Rubber: $0.48
Explanation:
Let the cost of a pencil be p and the cost of a rubber be r.
(Equation 1)
(Equation 2)
Divide both sides by 4:

Substitute this into Equation 1:

Multiply both sides by 4:



Divide both sides by 9:


Since r + p = 1.08,
