14.8k views
0 votes
At room temperature 20 Celsius and object had a mass of 25g and displaces 15 mL water in a cylinder. what is it’s density? If the object was cooled to point where it had only half of its original thermal energy. What would be it’s temperature in Kelvin and Celsius?

1 Answer

4 votes

Answer:

Density = 1.67 g/cm³

New Temperature = 10°C ⇔ 283K

Step-by-step explanation:

a. Density of a substance can be described as the mass (in grams) of a substance per litre (in mL or cm³) of liquid displaced.

Hence: Density = mass ÷ volume

Density = 25 ÷ 15

Density = 1.67 g/cm³

b. If the object is cooled to half of its original temperature, the new temperature is assumed to be half of the room temperature

Hence, the substance's new temperature will be = 20÷2

=10°C ⇔ 283K (i.e 10 + 273)

User Keshav
by
7.5k points