Answer:
cost of goods manufactured= $54,985
Step-by-step explanation:
Giving the following information:
Direct materials used $ 23,000
Direct labor $ 19,800
Indirect labor $ 1,500
Production manager's salary $ 6,210
Factory lease $ 4,475
To calculate the cost of goods manufactured, we need to use the following formula:
cost of goods manufactured= direct materials + direct labor + allocated manufacturing overhead
cost of goods manufactured= 23,000 + 19,800 + (1,500 + 6,210 + 4,475)
cost of goods manufactured= $54,985