19.7k views
0 votes
A laser with a wavelength of 225 nm is shown on an isolated gas-phase sodium atom. Calculate the velocity of the ejected electron from the ionized atom. The first ionisation energy of sodium is 496 kJ/mol and the mass of an electron is 9.109 x 10^-31 kg.

User Ary
by
7.6k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The velocity of the ejected electron from the ionized atom is 3.6 × 10⁵ m/s

Step-by-step explanation:

Using the conservation of energy, we can write that

Photon energy (E) = Ionisation energy (I.E) + Kinetic energy (K.E)

Photon energy, E =
hf

Where
h is Planck's constant (
h = 6.626 × 10⁻³⁴ kgm²/s)

and
f is the frequency

Also,

Kinetic energy, K.E =
(1)/(2) mv^(2)

Where
m is mass

and
v is velocity

Hence, we can write that


hf = I.E + (1)/(2)mv^(2)

But,
c = f\lambda

where
c is the speed of light (
c = 3.0 × 10⁸ m/s)

and λ is the wavelength


f = (c)/(\lambda)

Then,


(hc)/(\lambda) = I.E + (1)/(2)mv^(2)

From the question, the first ionisation energy of sodium is 496 kJ/mol

This is the ionisation energy for 1 mole of sodium,

For 1 atom of sodium, we will divide by Avogadro's constant

∴ The ionisation energy becomes

(496 KJ/mol) / (6.02 × 10²³ molecules)

= 8.239 × 10⁻¹⁹ J

This is the ionisation energy for one atom of sodium

Now, to determine the velocity of the ejected electron from the ionized atom,

From,


(hc)/(\lambda) = I.E + (1)/(2)mv^(2)

Then,


(6.626* 10^(-34) * 3.0 * 10^(8) )/(225 * 10^(-9) ) = 8.239 * 10^(-19) + (1)/(2)(9.109*10^(-31) )v^(2)


8.835 * 10^(-19) = 8.239 * 10^(-19) + 4.5545 * 10^(-31)v^(2)
8.835 * 10^(-19) - 8.239 * 10^(-19) = 4.5545 * 10^(-31)v^(2)


5.96 * 10^(-20) = 4.5545 * 10^(-31)v^(2)


v^(2) = (5.96 * 10^(-20))/(4.5545 * 10^(-31))


v^(2) = 1.3086 * 10^(11)


v = \sqrt{1.3086 * 10^(11) }


v = 361745.77 m/s


v = 3.6 * 10^(5) m/s

Hence, the velocity of the ejected electron from the ionized atom is 3.6 × 10⁵ m/s

User Kirill Kay
by
6.7k points