137k views
1 vote
A gas cylinder is filled with silane (SiH4), used in semiconductor processes. The cylinder’s internal volume is 2.40 L, and it contains 542 g of the compound. Estimate the pressure inside the cylinder at 21oC. The properties of silane: Tc = 269.7 K, Pc = 48.4 bar, and ω = 0.094.

1 Answer

0 votes

Answer:

The value is
P = 7.8 *10^(6) \ Pa

Step-by-step explanation:

From the question we are told that

The internal volume is
V_i = 2.40 \ L = 2.40 *10^(-3) \ m^3

The mass of the compound contained is
m = 542 \ g

The temperature is
T = 21^o C = 21 + 273 = 294 \ K

The critical temperature of silane is
T_c = 269.7 \ K

The critical pressure of silane is
P_c = 48.4 bar = 48.4 *10^(5) \ Pa

Generally the number of moles of silane inside the cylinder is mathematically represented as


n = (m)/(M)

here M is the molar mass of silane with value
M = 32 g/mol

So


n = (542)/(32)

=>
n = 16.4 \ mol

Generally the molar volume of silane in the cylinder is mathematically represented as


Vn = (V_i)/(n)

=>
Vn = (2.40 *10^(-3))/(16.4)

=>
Vn = 1.42*10^(-4) \ m^3 / mol

Generally from Soave-Redlich-Kwon we have that


P = (RT)/(V_n - b) - (a)/(V_n (V_n + b))

Here b is a constant which is mathematically represented as


b = 0.08664 * (R T_c )/(P_c)

substituting
8.314 J/mol\cdot K for R we have \


b = 0.08664 * \frac {8.314* 269.7}{48.4*10^(5)}


b = 4.0139 *10^(-5) m^3/mol

a is also a constant which is mathematically represented as


a = 0.42748 * ((R * T_c)^2)/(P_c) * (1 + m [1-√(T_r) ])^2

Here
T_r is the reduced temperature which is mathematically represented as


T_r = (T)/(T_c)

=>
T_r = 1.09

m is a constant which is mathematically represented as


m = 0.480 + 1.574w - 0.176w^2

=>
m  =  0.480 + 1.574 (0.094) - 0.176(0.094)^2

=>
m = 0.626

So


a = 0.42748 * ((8.314 * 269.7)^2)/(48.4*10^(5)) * (1 + 0.626 [1-√(1.09) ])^2


a = 0.4198

From
P =  (RT)/(V_n - b) - (a)/(V_n (V_n + b)) we have


P = (8.314 * 294)/(1.42*10^(-4) - 4.0139 *10^(-5) ) - (0.626)/(1.42*10^(-4) (1.42*10^(-4) + 4.0139 *10^(-5) ))


P = 7.8 *10^(6) \ Pa

User LDropl
by
7.0k points