Answer:

Given:
Initial velocity (u) = 30 m/s
Final velocity (v) = 15 m/s
Time taken (t) = 4 seconds
To Find:
Acceleration (a) of the car
Step-by-step explanation:
From equation of motion we have:

By substituting value of v, u & t in the equation we get:


Acceleration (a) of the car = -3.75 m/s²