194k views
3 votes
Jerry's brought 4 DVD's for 25.20 . What was the unit rate?

2 Answers

6 votes
6.30 dollars per dvd 6.30 times 4 is 25.20
User Romatthe
by
5.5k points
4 votes

Answer:

1 DVD cost $6.30

Explanation:

Simply divide 25.20 by 4

25.20/4=6.3

1 DVD cost$ 6.30

Hope this helps : )

User Michael Lewis
by
5.9k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.