21.8k views
3 votes
cam lobes are on sale at 4 different grocery stores. which store offers the lowest unit rate for cantaloupes in dollars per pound options: 1) $4.50 _____ 5 pounds 2) $1/5 ___ 1/3 pounds 3) $4.00 ______ 5 pounds

User Gwvatieri
by
7.8k points

1 Answer

3 votes

Answer:

Store 2

Explanation:

Given

1. $4.50 for 5 pounds

2. $1/5 for 1/3 pounds

3. $4.00 for 5 pounds

Required

Determine the store with the lowest unit rate

To do this, we simply divide the price by the weights in each store

For Store 1:


Unit\ Rate = (\$4.50)/(5\ lb)


Unit\ Rate = \$0.9/lb

For Store 2:


Unit\ Rate = (\$1/5)/(1/3\ lb)


Unit\ Rate = \$0.6/lb

For Store 3:


Unit\ Rate = (\$4.00)/(5\ lb)


Unit\ Rate = \$0.8/lb

Comparing the unit rates of the three stores, we can conclude that store 2 offers the least unit rate

User ANISUNDAR
by
7.6k points