Answer:
$10.42 is cost per student
Explanation:
total cost=(cost per student)(number of students)
we know the following:
total cost=$125
number of students=12
therefore, solve for cost per student
total cost=(cost per student)(number of students)
$125=(cost per stduent)(12)
divde both sides by 12
$10.4166666666=cost per student
round up to nearest cent
$10.42 is cost per student