Answer:
c) a buffer solution with pH= 5
Step-by-step explanation:
The equation of hydrolisis of water is:
1x10⁻¹⁴ = [H⁺] [OH⁻]
That means if we know [H⁺] we can find hydroxide-ion concentration and vice versa.
a) HCl 0.1M = [H⁺] = 0.1M;
1x10⁻¹⁴ / [H⁺]
1x10⁻¹⁴/ 0.1M = [OH⁻]
1x10⁻¹³M = [OH⁻] hydroxide- ion concentration.
b) 0.1M H₂SO₄ = 0.2M [H⁺]
1x10⁻¹⁴/ 0.2M = [OH⁻]
5x10⁻¹⁴M = [OH⁻]
c) pH = 5.
[H⁺] = 1x10⁻⁵M
1x10⁻¹⁴/ 1x10⁻⁵M = [OH⁻]
1x10⁻⁹M = [OH⁻]
d) pOH = 12.
[OH⁻] = 1x10⁻¹²M
That means risht answer is:
c) a buffer solution with pH= 5