Answer:
B) Bad Debts Expense $5,000 Allowance for Doubtful Accounts $5,000
Step-by-step explanation:
The allowance for doubtful accounts already has a $200,000 credit balance. Total bad debt for the year is estimated at $820,000 x 25% = $205,000. So the adjustment entry must increase the allowance for doubtful accounts account and bad debt account by $205,000 - $200,000 = $5,000. It should be:
December 31, 202x, adjustment to bad debt expense
Dr Bad debt expense 5,000
Cr Allowance for doubtful accounts 5,000
that way the ending balance of bad debt expense and the allowance for doubtful accounts will equal $200,000 + $5,000 = $205,000
Allowance for doubtful accounts is a contra asset account that reduces the balance of accounts receivable.