29.1k views
5 votes
Find the unit price (in dollars per ounce) of the product. (Round your answer to two decimal places.) A 64-ounce bottle of juice for $2.16

1 Answer

5 votes

Answer:

$0.03 per ounce

Explanation:

2.16/64 = .03375 rounded to .03

User Robbiegod
by
4.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.