3.1k views
1 vote
1) At the grocery store, you can buy a13-ounce box of cereal costing $2.59. A 16-ounce box of cereal costs $3.29.

Which box is a better buy?
A. 13-ounce box?
B. 16-ounce box?


2) The mini-mart is selling 3 candy bars for $2.00. The gas station has the same candy bars on sale at 2 for $1.00. At which store are the candy bars cheaper?
A. mini-mart
B. gas station


3) Solve the following proportion.
3/5= 24/x
A. x=3 B. x=9 C. x=30 D.x=40


4) Solve the following porporation.
2/7 = x/42
A. x=12
B. x=14
C. x=16
D. x=18


User Standej
by
5.0k points

1 Answer

1 vote

Answer:

See the answers below.

Explanation:

1. A. 13-ounce box is better to buy.

2. B. Gas station candies bars are cheaper.

3. D. x=40

4. A. x=12

Best Regards!

User Klapsius
by
5.2k points