206k views
4 votes
What is the speed of a car that travels 180 km in 1.5 hours?

User Asim Ihsan
by
6.9k points

1 Answer

2 votes

Answer:

v=120km/h

Step-by-step explanation:

v=d/t

v=180km/1.5h

v=120km/h