215k views
1 vote
It costs $36 for 12 gallons of gas. Mark is trying to determine how much it will cost to fill his 16-gallon tank. He divides 12 by 36 to find the unit rate and determines that it costs $0.33 per gallon. Then, he multiples $0.33 by 16 gallons to determine that the total cost to fill the tank is $5.33. What error did Mark make in calculating the cost to fill his car?

User Anton M
by
4.3k points

1 Answer

6 votes

He divided 12 by 36 when he should have divided 36 by 12 which would give him the answer $3 per gallon.

It would cost him $48 to fill his 16-gallon tank.

User Supun Praneeth
by
4.4k points