Answer:
Step-by-step explanation:
a ) The temperature of water increases from 21.3°C to 48.4°C .
b ) Heat flow of water ( q) is positive because there is rise in temperature .
c ) The temperature of metal decreases from 99.3⁰C to 48.4⁰C .
d ) Heat flow of metal is negative because there is fall in temperature .
e ) heat loss of metal = heat gain by water
heat gain by water ( q ) = 50 x 4.2 x ( 48.4 - 21.3 )
= 5691 J
q = 5690 J . ( 3 significant figures )
heat loss of metal = mass x specific heat x fall in temp = 5691
150 x specific heat x ( 99.3 - 48.4 ) = 5691
specific heat = 5691 / (150 x 50.9 )
= .745 J / g C ( three significant figures )