3.2k views
2 votes
If Jaime is riding at 14 miles per hour and Cori is riding at 0.40 km per minute, how far will each of them bike in two hours? 1 mile is equivalent to 161 kilometers Use the equation d = ut. (1 point) Jaime will bike 28 miles and Cori will bike 29.82 miles O Jaime will bike 29.82 miles and Cori will bike 28 miles O Jaime will bike 28 miles and Cori will bike 38.64 miles O Jaime will bike 38.64 miles and Cori will bike 28 miles hs​

1 Answer

4 votes

Answer:

Jaime will bike 28 miles and Cori will bike 29.82

Explanation:

In this exercise we are dealing with unit conversion, that is we are expected to convert from one unit to another.

Jaime's speed= 14mph

Cori's speed= 0.4km/min

now since the options for the answer is in miles, we have to convert Coris's speed for Km per min to mile per hour

we have

0.4km/min = 14.9129 mph

Applying the equation

d = ut

for Jaime

d= 14*2= 28 mph

for Cori

d= 14.9129 *2= 29.8258 mph

User Iobender
by
7.0k points