41.9k views
4 votes
If sushie costs $6 for 2 trays and hot dogs cost $3 for 3 whats the best deal?

1 Answer

4 votes
Hot dogs because it’s cheaper.
If sushi costs $6 for 2 trays then 1 tray is $3. And if hot dogs cost $3 for 3 hotdogs then 1 must cost $1.
$3 > $1
User Noontz
by
7.6k points