95.5k views
4 votes
Alex buys six equally priced candy bars for $9.00what is the unit rate

User Thinkhy
by
5.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

So Alex paid 9 dollars for 6 candy bars, we can convert it to a fraction

so, the fraction is 9/6 dollars per candy bar

hence, Alex paid $1.5 for each candy bar