69.6k views
1 vote
If one card is drawn from a deck, find the probability of getting a 4 or a club

1 Answer

1 vote

Answer:

16/52

Explanation:

A 4 or a club4/52 + 13/52 - 1/52 = 16/52 = 4/13f. A 6 or a spade4/52 + 13/52 - 1/52 = 16/52 = 4/13g. A heart or a club13/52 + 13/52 = 26/52 = 1/2h.

User Djunod
by
7.6k points