Explanation:
Hey there!!
Here,
Speed = 65 m/hr.
As question asked in min, converting it in min.
speed = 65/60= 1.08m/min
distance = 125m
Time = ?
We have,
Therefore, It takes 115.74 min.
Hope it helps...
7.8m questions
10.5m answers