86.7k views
1 vote
What is the unit price of a 6 ounce tube of toothpaste that costs $3.75?

User Saqibahmad
by
7.9k points

2 Answers

3 votes

Answer:

0.625

Explanation:

Divide the cost by the amount (3.75÷6)

3.75÷6= 0.625

User Rickp
by
7.9k points
5 votes

Answer:

$0.62

Explanation:

Step 1:

$3.75 ÷ 6 = $0.62

Answer:

$0.62

Hope This Helps :)

User Mrmuggles
by
8.7k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories