Answer:
The cost of 1 gallon is $2.5
Explanation:
Given
Cost of 14 gallons = $35
Required
Determine the cost of 1 gallon
From the given parameters, we have:
Divide both sides by 14
Hence,
6.0m questions
7.8m answers