9.7k views
4 votes
If 1,000 gallons of oil cost $4,861, what is the cost of 35 gallons

2 Answers

5 votes

Explanation:

For 1000 gallons=$4861

For 1 gallon =$4861/1000

For 35 gallons=$4861/1000 x 35=170.135

User Parthasarathy
by
5.2k points
7 votes

Answer:

$170.14

Explanation:

4,861 / 1,000 = $4.861 per gallon

35 x $4.681 = $170.135, so you need to round up to the nearest penny

User HEADcRASH
by
5.5k points