Answer:
The change in elevation is 0.0029mm
Step-by-step explanation:
This problem is on the capillary action of water and tube
we are going use the formula below for the rise in liquid level
h= 2Tcos∅/rgρ
where h= height of liquid level in the capillary tube
T= surface tension = 0.073 Nm
∅= angle of contact = 60 degrees
r= radius of bore of capillary tube = 5/2= 2.5 mm to m= 2.5/1000=
2.5*10^-3
g= acceleration due to gravity = 9.81 m/s^2
ρ= density of the liquid (assume water 1000 kg/m³)
we can now substitute to solve for h
