25.9k views
4 votes
In late September, a customer sells 5 XYZ calls for total premiums of $750. One month later, the investor closes this position when the contract is trading at 2. The result is

User Tejas Rao
by
7.2k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Loss of $250

Step-by-step explanation:

As provided the total premiums = $750

That is credit of $750

When closing is done at price of trading = 2

Each call = $200

Closing position of $200 per contract.

Since there are 5 calls, value = $200
* 5 = $1,000

Thus, there is a debit left of $1,000 - $750 = $250

This concludes that there is a loss of $250.

User DPD
by
7.0k points