85.7k views
0 votes
Alex buys six equally priced candy bars for $9:00 what is the unit rate?


1 Answer

4 votes

Answer:

$1.5 unit

Explanation:

According to the given situation, the calculation of the unit rate is shown below:-

Candy bars = 6

Amount of candy bars = $9:00

Unit rate


= (Amount\ of\ candy\ bars)/(Number\ of\ candy\ bars)

Now we will put the values into the above formula


= (\$9:00)/(6)

Which gives result

= $1.5 unit

Therefore for computing the unit rate we simply divide the amount of candy bars by the number of candy bars.

User Kris Vandermotten
by
5.1k points