191k views
3 votes
Witch are examples of unit rates

2 Answers

4 votes

Answer:

A unit rate is a rate where the second quantity is one unit , such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc. Example 1: A motorcycle travels 230 miles on 4 gallons of gasoline. Find the average mileage per gallon.

Explanation:

User Pieter Jongsma
by
4.8k points
2 votes

Answer:

30 miles in 2 hours

Explanation:

User MMT
by
5.0k points