menu
Qammunity
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball?
asked
Jan 3, 2021
158k
views
1
vote
Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball?
Mathematics
high-school
Cfr
asked
by
Cfr
8.3k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
1
Answer
2
votes
Divide total cost by quantity.
$36 / 4 = $9 per basketball
Nullglob
answered
Jan 10, 2021
by
Nullglob
9.5k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
← Prev Question
Next Question →
Related questions
asked
Oct 2, 2020
98.0k
views
Jane needs to pay $36 for 2 basketballs, how much she needs to pay 3 basketballs?
Homaxto
asked
Oct 2, 2020
by
Homaxto
7.7k
points
Mathematics
middle-school
2
answers
0
votes
98.0k
views
asked
Feb 23, 2022
225k
views
1) John spent $36 to buy 4 basketballs. What was the price per basketball?
Charlie Morton
asked
Feb 23, 2022
by
Charlie Morton
8.1k
points
Mathematics
high-school
1
answer
14
votes
225k
views
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
9.4m
questions
12.2m
answers
Other Questions
What is .725 as a fraction
How do you estimate of 4 5/8 X 1/3
Write words to match the expression. 24- ( 6+3)
A dealer sells a certain type of chair and a table for $40. He also sells the same sort of table and a desk for $83 or a chair and a desk for $77. Find the price of a chair, table, and of a desk.
The cost of 5 similar digital cameras and 3 similar video cameras is 3213. Each video camera costs 4 times as much as each digital camera. John buys a digital camera and a video camera. How much does he
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search Qammunity