158k views
1 vote
Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

User Cfr
by
5.5k points

1 Answer

2 votes

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

User Nullglob
by
6.1k points