96.8k views
3 votes
a student places a 13 gram piece of quartz in a graduated cylinder. the water level rises from 30mL to 35mL. what is the density of the quartz

User Joshua LI
by
7.5k points

1 Answer

2 votes

Answer:

2.6 g/cubic centimeter

Step-by-step explanation:

Given :

Weight of the quartz = 13 gram

Original level of water = 30mL

Level of water after quartz was is placed inside the cylinder = 35 mL

Therefore rise in water = 35 - 30 = 5 mL

We known that 1 mL = 1 cubic centimeter

And density = mass / volume

Therefore, density of the quartz is = 13/5

= 2.6 g/ cubic centimeter

User Thund
by
7.3k points