203k views
4 votes
During a sale, 20-cent candy bars were sold at 3 for 50 cents. How much is saved on 9 bars?

User Samiksha
by
8.2k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Explanation:

$0.30

Explanation:

1 bar of candy = $0.20

3 bars of candy = $0.50

To solve, multiply for both:

If you pay for each candy bar individually, they each cost $0.20. Multiply 9 with 0.20:

9 x 0.20 = $1.80

If you pay for the candy bars by 3's, they cost $0.50 each pack. Divide 9 with 3, then multiply by 0.50:

9/3 = 3

3 x 0.50 = $1.50

Subtract the total cost of the individual from the pack:

$1.80 - $1.50 = $0.30

. $0.30 is your answer.

User Saltcod
by
7.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories