220k views
3 votes
A 6-cup bottle of fabric softener costs $2.40. What is the price per fluid ounce?​

User Bronts
by
4.6k points

2 Answers

4 votes

Answer:

78

Explanation:

User Don George
by
4.6k points
3 votes

Answer:

0.05¢ per fl oz

Explanation:

1. You are going to 6 cups to fl oz.

2. 6 cups is equal to 48 fluid ounces.

3. Then i did a guessing game from there. .20 was to much per fl oz. .10 was too much. .05 was just right

User Alex Pineda
by
5.1k points