220k views
3 votes
A 6-cup bottle of fabric softener costs $2.40. What is the price per fluid ounce?​

User Bronts
by
7.7k points

2 Answers

4 votes

Answer:

78

Explanation:

User Don George
by
7.7k points
3 votes

Answer:

0.05¢ per fl oz

Explanation:

1. You are going to 6 cups to fl oz.

2. 6 cups is equal to 48 fluid ounces.

3. Then i did a guessing game from there. .20 was to much per fl oz. .10 was too much. .05 was just right

User Alex Pineda
by
8.3k points

Related questions

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories