Answer :
Distance travelled = 360m
Time taken = 4s
We have to find speed

_________________________________
◈ Speed is defined as the ratio of distance travelled to the timr taken.
SI unit : m/s
➝ Speed = Distance / Time
➝ Speed = 360/4
➝ Speed = 90m/s