185k views
5 votes
An airplane flies east with a velocity of 150 km/h. It encounters a tail wind of 30 km/h. How fast is the airplane traveling? (convert answer in m/s)

User Halit
by
6.6k points

1 Answer

3 votes

Answer:

50 m/s

Step-by-step explanation:

Hi.

just for little clarification, I'd explain what a tail wind is, if you don't mind.

A tail wind is a wind that moves in the direction of the aircraft. If an aircraft is moving in a direction northwards, then a tail wind is also a wind moving northwards.

Now to the question, the airplane is flying at, 150 km/h with a tail wind of 30 km/h.

The airplane's speed is then,

150 + 30 = 180 km/h

And to convert to m/s, we have

180 km/h = 180 * 1000/3600 m/s

180 km/h = 50 m/s

User Resist Design
by
6.5k points