Answer:
98.8 km/h
Explanation:
Given that:
Distance traveled towards east,
= 567.6 km
Time taken towards east,
= 2.3 hours
After turning back:
Distance traveled towards west,
= 221.8 km
Time taken towards west,
= 1.2 hours
To find:
Average Velocity during the trip in km/h = ?
Solution:
First of all, let us consider the image attached in the answer area:
Let the black panther runs to point I from G and the turns back to point H.
GI = 567.6 km
IH = 221.8 km
Formula for Average Velocity is given as:

Here, Displacement will be GI - IH =
=567.6 - 221.8 = 345.8 km
Total time taken = t_1+t_2 = 2.3 + 1.2 = 3.5 hours

The answer is:
Average Velocity = 98.8 km/h