134k views
4 votes
Angel buys a 12-pack of granola bars for $9. What is the unit price?

User Keesha
by
8.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

If 12 granola bars are nine dollars,

(12/9)

We divide the amount by the price!

Twelve divided by nine is about $1.33.

The image is rounded to the nearest thousandth

Angel buys a 12-pack of granola bars for $9. What is the unit price?-example-1
User Alex Naspo
by
8.0k points
3 votes
Each granola bar cost $1.33 repeating.
User Marcus Downing
by
8.1k points

Related questions

1 answer
5 votes
92.8k views
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories