Answer:
The answer is 0.6923 mL
Step-by-step explanation:
The density of a substance can be found by using the formula

Making volume the subject we have

From the question
Density = 728 g/mL
mass of nickel = 5.040 g
Substitute the values into the above formula and solve for the volume
That's

We have the final answer as
Volume of nickel = 0.6923 mL
Hope this helps you