190k views
5 votes
a bullet of mass 0.01kg is fired from a gun weighing 5.0 kg. if initial velocity of the bullet is 250m/s. Calculate the velocity with which the gun recoils.​

1 Answer

5 votes

Answer:

The formula is MgVg=MbVb.

which is 5×Vg=0.01×250.

5Vg=2.5.

Vg=2.5/5.

Vg=0.5m/s.

User Amustill
by
7.5k points