97.0k views
1 vote
G a small metal sphere, carrying a net charge is held stationary. what is the speed are 0.4 m apart

1 Answer

6 votes

Answer:

The final speed of small metal sphere is 12.6 m/s.

Step-by-step explanation:

Given that,

Distance = 0.4 m

Suppose, A small metal sphere, carrying a net charge q₁ = −2μC, is held in a stationary position by insulating supports. A second small metal sphere, with a net charge of q₂ = −8μC and mass 1.50g, is projected toward q₁. When the two spheres are 0.800m apart, q₂ is moving toward q₁ with speed 20m/s.

We need to calculate the final speed of small metal sphere

Using conservation of energy


(1)/(2)mv_(1)^2+(kq_(1)q_(2))/(r_(1))=(1)/(2)mv_(2)^2+(kq_(1)q_(2))/(r_(2))


(1)/(2)m(v_(1)^2-v_(2)^2)=kq_(1)q_(2)((1)/(r_(2))-(1)/(r_(1)))

Put the value into the formula


(1)/(2)*1.5*10^(-3)(20^2-v_(2)^2)=9*10^(9)*(-2)*10^(-6)*(-8)*10^(-6)((1)/(0.4)-(1)/(0.8))


400-v_(2)^2=240


-v_(2)^2=240-400


v_(2)=√(160)\ m/s


v_(2)=12.6\ m/s

Hence, The final speed of small metal sphere is 12.6 m/s.

User Ben Wilde
by
6.6k points