185k views
0 votes
Assume that apples cost $0.50 in 2002 and $1 in 2009, whereas oranges cost $1 in 2002 and $1.50 in 2009. If 4 apples were produced in 2002 and 5 in 2009, whereas 3 oranges were produced in 2002 and 4 in 2009, then real GDP (in 2002 prices) in 2009 was: Group of answer choices

1 Answer

4 votes

Answer:

$6.50

Step-by-step explanation:

Gross domestic product is the total sum of final goods and services produced in an economy within a given period which is usually a year.

Real GDP is GDP calculated using base year prices. Real GDP has been adjusted for inflation.

Real GDP in 2009 = ($0.50 x 5) + ($1 x 4) = $6.50