Answer:
The answer is option B
Step-by-step explanation:
The density of a substance can be found by using the formula

From the question
mass of CCl4 = 3.16 g
volume of CCl4 = 2.0 mL
Substitute the values into the above formula and solve for the Density
That's

We have the final answer as
Density = 1.58 g/mL
Hope this helps you