37.9k views
1 vote
a grocery store charges 1.25$ for every 3/4 pound of chocolate purchased. How much will the store charge a customer who purchases 9 pounds of chocolate?

User Caleb Shay
by
6.2k points

1 Answer

2 votes

Given :

A grocery store charges 1.25 $ for every 3/4 pound of chocolate purchased.

To Find :

How much will the store charge a customer who purchases 9 pounds of chocolate .

Solution :

3/4 pound store charges 1.25 $ .

Let , cost of 1 pound is x .

So ,


(3x)/(4)=1.25\\\\x=(1.25* 4)/(3)\\\\x=1.67\ \$

Now , cost of 9 pounds chocolate is :


C=9* 1.67\ \$\\\\C=15.03\ \$

Therefore , cost of 9 pounds chocolate is 15.03 $ .

Hence , this is the required solution .

User Gretchen
by
6.8k points