231k views
0 votes
18 cans of soda cost $6.48. What is the cost per can in dollars? Please help, I'm in a hurry

User Rezna
by
7.3k points

1 Answer

2 votes

Answer:

36 cents

Explanation:

In order to figure out how much one can cost you need to do 6.48/18 which then gets you 33 cents, the cost of one can.

User Adva
by
7.4k points