116k views
1 vote
A 3-gallon bottle of bleach costs $14.88. What is the price per quart?

User Justine
by
5.6k points

2 Answers

1 vote
The answer is 1.24! Hope this helps
User Lital
by
5.1k points
3 votes

Answer:

1.24

Explanation:

there are 4 quarts to a gallon. you have 3 gallons. so you have 12 quarts. 14.88 divided by 12 is 1.24! hope this helps! :)

User HandlerFive
by
5.4k points