104k views
2 votes
Mrs.Ruiz bought 4 14 pounds of sliced of ham for $17. At that rate, what is the cost of 1 pound of sliced ham

User Smarie
by
5.5k points

1 Answer

5 votes

Answer:

Cost of 1 pound if sliced ham = $4

Explanation:

Mrs. Ruiz bought 4 1/4 pounds of sliced ham for $17. At that rate, what is the cost of 1 pound of sliced ham?

Total pounds of ham bought= 4 1/4 pounds

Total cost = $17

what is the cost of 1 pound of sliced ham

Cost of 1 pound if sliced ham = Total cost of 4 1/4 sliced ham / 4 1/4

= $17 ÷ 17/4

= 17 × 4/17

= 4

Note:4 1/4 = 17/4

Cost of 1 pound if sliced ham = $4

Check:

4 1/4 pounds × $4 per pound

= 17/4 × 4

= $17

User Locrizak
by
5.3k points