Answer:
Cost of 1 pound if sliced ham = $4
Explanation:
Mrs. Ruiz bought 4 1/4 pounds of sliced ham for $17. At that rate, what is the cost of 1 pound of sliced ham?
Total pounds of ham bought= 4 1/4 pounds
Total cost = $17
what is the cost of 1 pound of sliced ham
Cost of 1 pound if sliced ham = Total cost of 4 1/4 sliced ham / 4 1/4
= $17 ÷ 17/4
= 17 × 4/17
= 4
Note:4 1/4 = 17/4
Cost of 1 pound if sliced ham = $4
Check:
4 1/4 pounds × $4 per pound
= 17/4 × 4
= $17